Torsdag d. 19. september kl. 19.30 kan I møde Nakiganda Hasifah, derer en kvinde på 24 år. Nakiganda vil fortælle om sit arbejde for seksuelle mindretals rettigheder i Uganda og om sin egen baggrund som lesbisk i Afrika. Den er barsk.
I mange lande er bøsser, lesbiske, biseksuelle og transkønnede ofre for grove menneskerettighedskrænkelser. I medierne har der i Ã¥r været fokus pÃ¥ Rusland, hvor en lov nu vil gøre det ulovligt at “promovere homoseksualitet”.
Men også i Afrika er der alvorlige problemer. I 38 afrikanske lande er homoseksualitet forbudt. I 2011 var parlamentet i Uganda meget tæt på at vedtage en lov, der ville give dødsstraf for at være homoseksuel. Samme år blev den fremtrædende aktivist David Kato myrdet.
Da lærerne på Nakigandas kostskole i Kampala fandt ud af at hun var lesbisk, blev hun i en alder af 16 smidt ud af skolen og måtte leve som hjemløs. Senere lykkedes det hende at gøre sin skole færdig og at deltage i aktiviteter i Uganda Health and Science Press Association, der er en organisation for bøsser og lesbiskes rettigheder. Nakiganda er to gange blevet fængslet og er blevet udsat for tortur og voldtægt.
I dag er hun asylansøger i Danmark og arbejder to dage om ugen for Amnesty International. Tidligere i år talte hun ved Aarhus Pride.
I kan læse mere om Nakiganda Hasifah på Afrika 360grader, og i Information var der den 8. februar i år en længere artikel om hende.
